Main
Contacts
Site map
?php } ?

JEFFERSON HAUS SONDER

GERMAN SHEPHERD DOG * Deckruede

Name:  JEFFERSON  HAUS  SONDER

DOB : 25.12.2008.

F. : *Arko Solo Rigoletto

 M.: *Bonny vom Astral

HD: normal, ZW- 83

ED: noch zuegelassen

Trial : BH, AD, PD, Obediebce-1, 2, SchH 1 ( 86-90-86), IPO 2 ( 86-86-88 )

Breed surway : Kkl- 1 ( SV) Lbz

Pedigree : http://www.pedigreedatabase.com/german_shepherd_dog/dog.html?id=598550 

Titles :

 LKF 2009 best show puppy

 Latvian Junior Champion( LV JCH)

Lithuanian Junior Champion( LT JCH)

Estonian Junior Champion( EST JCH)

Russian Junior Champion ( RU JCH)

Baltic Junior Champion( BALT JCH)

Latvian Junior Winner 2010 ( LVU’ 2010)

Latvian Champion (  LV CH)

Lithuanian Champion ( LT CH)

Baltic Winner 2010 ( BALT W ‘ 2010)

Latvian Winner 2012 ( LVU” 2012)

Latvian Winner 2013 (LVU’2013)

Latvian Veteran Champion

Bite work : http://www.youtube.com/watch?v=uyz-N62vs4Q

http://www.youtube.com/watch?v=Lj7lnj9aGbU 

 Show results :

21.01.18.NDS ,Daugavpils, O.Gatchina(RU)-excellent,PP, VCAC, Best of veterans -3 place

20.01.18.NDS , Daugavpils, A.Lundava( EST)-excellent, PP, VCAC, BOO

19.03.17.”PetExpo 2017″, Rīga, O.Vertinska(LV) – excellent

18.03.17″PetExpo 2017″, Rīga, E.Lilejkvist- Borg (SE) – excellent

19.02.17.National dog show, Valmiera,LV, J. Andersson (SE) – excellent

18.02.17.National dog show,Valmiera,LV, N.Timmermans-Kadenko(NL)- excellent, PP, VCAC, “Valmiera’s Veteran Winner”

21.09.14.Speciality show,LV-C.Ludwig(SV)- working class V4

22.03.14.”Latvian Winner”, CACIB, Rīga-E.Pudeev(RU)-excellent, CQ, RCACIB,BM-2

29.09.13. Speciality show, LV-L.Schweikert(SV)-working class V7

12.05.13. Speciality show,LV-Hans-Peter Schweimer(SV)- working class V 2 

28.04.13. Speciality show Wroclav, Poland -F.Goldlust (SV)-working class V 6

30.03.13.”Latvian Winner 2013″, CACIB, Rīga- A.Kislyakov(BLR)-excellent, CQ, CACIB, LVU’2013, BM 2

30.09.2012.Panevežys,CAC- Nijole Zeniene(LT)- excellent, LT CAC, N

29.09.2012. Marijampole,LT, speciality show- Margit Van Dorssen( SV)-working class V 2

21-23.09.2012.speciality show „Baltic Sieger 2012” H-P.Rieker, E.Steifert (SV)-working class  V 3

9.06.2012. Marijampole, LT- P.Knaul (SV)- working class V 6

12.-13.05.2012.speciality show, LV- J. Stiegler (SV)-working class V 6 

18.03.2012.Rīga,LVW,CACIB-  Khomasuridze Revaz(RU)- excellent, CQ, CACIB, BOO, LVU’2012

09.10.2011. Šiauliai, CAC- Beata Petkeviča(LV)- excellent, LT CAC

25.09.2011. Marijampole,speciality show „Baltic Winner 2011”-Frank Goldlust(DE)- working class V 10

29.10.2011.”Zooexspo”Rīga,CACIB-Hanlon-Carroll (IRL) – very good

18.09.2011.Ozolnieki, speciality show- J.Mayer(DE)- working class V 8

04.06.2011.Marijampole,speciality show- Bergier(DE)- working class V 2

15.05.2011.”Līci”,speciality show- R.Brauch(DE)-working class V 8

1.05.2011. Ruila(EST),speciality show-R.Brauch(DE)-working class SG 2

12.03.2011.Rīga,LVW,CACIB-Nekrošiene Natalia(LT)-excellent, CQ

31.10.2010.Rīga,CACIB- Rita Kadiķe- Skadiņa(LV)-excellent, CQ, CAC, CACIB, BM, BOO, BALTW 2010

19.09.2010.”Līci”,speciality show- R.Mai(DE)-youth class SG 4

14.08.2010.Rēzekne,CAC-E.Romanenko(RU)-excellent

08.08.2010.Pārnu(EST),speciality show-H.L.Gōke(DE)-youth class SG 1

18.07.2010.Ogre,CAC-Zorica Salijevič(SE)-excellent

18.07.2010.Ogre,speciality show- V.Volkov(LT)-youth class SG 3

20.06.2010.Jūri(EST),speciality show ‘’Baltic Winner 2010”- Margit van Dorssen(DE)- junior class SG 4

05.06.2010.Pskov(RU),CAC- Natalja Nekrošiene(LT)- excellent,RU JCAC, Best Junior, CW

05.06.2010.Pskov(RU),speciality show-Daniel Thibaut(BELG)- junior class SG 3

08.05.2010.Jonava(LT),CAC- Astrid Lundava(EST)-excellent, LT JCAC, Best Junior

9.05.2010.”Līci”,speciality show- H.P.Fetten(DE)-junior class SG 1, PP

2.05.2010.Viimsi(EST), speciality show-N.Scharschmidt(DE)- junior class, SG 1

28.03.2010.Rīga,LVW,CACIB- Harsanyi Peter(HU)- excellent, PP, JCAC, BM ,BOB , LJU

14.03.2010. Wintersdorf(DE) –junior class SG 5

06.03.2010. Daugavpils,CAC-Irina Azen(BY)-excellent, CQ

20.02.2010.Valmiera,CAC-Alar Muurisepp(EST)-excellent 1/2

21.02.2010.Valmiera,CAC-E.Bauzhes(RU)-excellent, PP, JCAC, BM-2

24.01.2010.Kaunas,CAC-S.Abrakimov(RU)- excellent

09.01.2010.Tartu,CAC-Zorica Salijevic(SE)- excellent, EST JCAC, Best Junior, BOB, BIG-I

05.12.2009.Liepāja,CAC-Norman Deschuymere(DE)-very good

01.11.2009.”Zooexpo’09”Rīga,CACIB-SeimovičIgor(HR)-excellent 1/2

31.10.2009.”Zooekxpo”Rīga,CACIB- Abrakimov Shamil(RU)-excellent, PP, JCAC, Crufts qualifying award card, BM 2

17.10.2009.Valmiera,CAC- Jevgenij Pudejev(RU)-excellent 1/3

19.09.2009.Ozolnieki, speciality show- W.Scheld(DE)- puppies 6-9 m.VV 3

15.08.2009.Rēzekne,CAC-E.Senashenko(RU)-excellent, PP, Best puppy

18.07.2009.”Līci”,speciality show-V.Fjodorovs(BY)-puppies 6-9 m. V 1

26.07.2009.Mārupe,CAC- Olga Kojevnikova(BY)-excellent,PP, LKUC, BIS puppy -II

25.07.2009.Mārupe,CAC-Irina Azen(BY)-excellent,PP, Best puppy

28.06.2009.Ogre,CAC-Otakar Vondrous- excellent, PP, Best puppy

11.07.2009.Priekuļi,CAC-George Kostopoulus(GRE)-excellent,PP, Best puppy

04.07.2009.Rīga,1 gr.speciality show-Beata Petkeviča(LV)-excellent,PP,Best puppy ,BIS puppy -I

9.05.2009.”Līci”,speciality show- Frank Goldlust(DE)- puppies 4-6 m. VV 4